Trei polițiști din Călărași sunt cercetați pentru purtate abuzivă după ce au agresat un băiat de 15 ani

Parchetul Călărași. FOTO Adrian Boioglu
Parchetul Călărași. FOTO Adrian Boioglu

Trei polițiști din Călărași sunt cercetați de procurori pentru purtare abuzivă, ei fiind acuzați că au agresat un băiat de 15 ani care era instituționalizat în cadrul Centrului de Primire în Regim de Urgență “Sf. Maria”.

Potrivit Parchetului de pe lângă Judecătoria Călărași, la data de 30.03.2025 pe rolul Parchetului de pe lângă Judecătoria Călărași a fost înregistrată o cauză penală, ca urmare a sesizării din oficiu a organelor de poliție din cadrul Poliției Municipiului Călărași, privind comiterea infracțiunii de “purtarea abuzivă”.

Prin ordonanța procurorului de caz din data de 31.03.2025, având în vedere calitatea presupusilor participanți la comiterea infracțiunii, s-a dispus preluarea cauzei de la Poliția Municipiului Călărași în vederea efectuării urmăririi penale de către procuror.

În urma probatoriului administrat, prin ordonanța procurorului de caz din data de 10.04.2025 s-a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale împotriva agenților de poliție: Marius Radef, Nicușor-Laurențiu Chivu și Sebastian-Cozmin Reuț.

„La data de 30.03.2025, în jurul orei 14:50, inculpatul Radef Marius, cu sprijinul moral al inculpaților Chivu Nicușor-Laurențiu și Reuț Sebastian-Cozmin, în calitate de agenți de poliție în cadrul Poliției Municipiului Călărași – Biroul Ordine Publică, fiind în exercitarea atribuțiunilor de serviciu, a lovit, de mai multe ori, cu palmele, în zona feței și a trunchiului, un minor în vârstă de 15 ani, persoană instituționalizată în cadrul Centrului de Primire în Regim de Urgență “Sf. Maria”, producându-i persoanei vătămate leziuni traumatice care necesită 2-3 zile de îngrijiri medicale, conform raportului de expertiză medico-legală.

S-a mai reținut că, pe parcursul intervenției, persoana vătămată a avut un comportament agresiv și provocator, gesticulând ofensator și adresând agenților de poliție cuvinte jignitoare și amenințări cu comiterea de violențe” – Parchetul de pe lângă Judecătoria Călărași.

Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.

Publicația CLnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.

Informațiile de pe CLnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.

Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*